Japonya’daki ‘Altın Hafta’ öncesindeki satışlarla 658 dolara inen altın fiyatları ABD’deki alımlarla 669.30 dolara kadar çıktı   Japonlar’ın ‘Altın Hafta’ adı verilen uzun tatilleri öncesi altın satışı yapması, altın fiyatlarını son 25 yıllık zirvesinden geri döndürdü.

   Önceki gün 661.10 dolara kadar tırmanan fiyatlar, Uzakdoğu’da Japonya ve Çin’deki satışlarla 658 dolara kadar geriledi. Ancak ABD’de altın fiyatları hızla artarak 669.30 dolara kadar yükseldi.

Altın Hafta nedir? 

  Japonya’da ‘Altın Hafta’ süresince 4 ulusal gün kutlanıyor. Bu seneki gibi hafta sonu da katılınca, bu dönem Japonya’nın en önemli tatillerinden biri haline geliyor. Hafta, 1989’da ölen Japon İmparatoru Showa’nın doğum günü olan 29 Nisan’la başlıyor. 3 Mayıs’ta 1947’de yürürlüğe giren anayasa kutlanıyor. 5 Mayıs’ta Çocuklar Günü kutlamaları yapılıyor. 4 Mayıs ise iki ulusal günün arasında kaldığı için kanun gereği ‘Aradaki Gün’ olarak tatil ediliyor.

Petrol fiyatı 74 doları aştı

   Uluslararası petrol fiyatları, İran’ın nükleer programıyla ilgili gerilim nedeniyle 74 dolar seviyesine çıktı. ABD hafif ham petrolünün varili, önceki gün 1.82 dolarlık artıştan sonra dün de 9 sent yükselerek 73.79 dolar oldu. Londra Brent petrolünün varil fiyatı da 14 sent değer kazanarak 74.03 dolara çıktı. Uzmanlar, petrol fiyatları konusunda İran’ın anahtar konumda olduğuna dikkat çekerek, İran ve ABD arasında yaşanan gerilimin artmasının ve Nijerya’daki problemlerin sürmesinin fiyatların yükselmesinde etkili olduğunu belirtiyorlar. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, fiyatların yüksekliğinden kendilerinin de memnun olmadığını belirterek, “Şu andaki fiyat, çıkarımıza değil” dedi.

Reklamlar