kayip.jpg

  Tatil için Türkiye’ye gelen Japon turistten 8 aydır haber yok. 23 yaşındaki Matsukura’nın bulunması için Japonya Başbakanı, Erdoğan’dan ricacı olmuştu.

    Tatil için Türkiye’ye gelen 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Sotaro Matsukura’dan, geçen kasım ayından beri haber alınamıyor.
   Tokyo’da yaşayan ve Seijou Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi olan Matsukura, 30 Ekim 2005’te İstanbul’da bir otele yerleşmiş ancak 2 Kasım’da ayrıldığı otele bir daha dönmemişti.

Hâlâ Türkiye’de ama
   Matsukura’nın kaybolduğu, ailesinin İstanbul Japonya Başkonsolosluğu’yla irtibata geçmesiyle ortaya çıktı. Konsolosluğun isteğiyle harekete geçen polis, Matsukura’nın İzmir’e gideceği yönünde bir ihbar aldı, ancak herhangi bir bilgiye ulaşamadı.
Morg ve hapishanelerde yapılan taramalardan ve İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye genelinde yaptığı araştırmadan da bir sonuç çıkmadı.
   Matsukura’nın kaybolması, Japonya Başbakanı Koizumi’nin Ocak 2006’da yaptığı Türkiye ziyaretinde de gündeme gelmişti. Koizumi, Başbakan Erdoğan’dan Matsukura’nın bulunması için gereken çalışmaların yapılmasını rica etmişti.
Son olarak ailesinin verdiği kayıp ilanıyla gündeme gelen öğrencinin pasaport incelemesinde halen Türkiye’de olduğu, başka bir ülkeye gitmediği de tespit edildi.
   Japonya’nın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri, Maksukura hakkında bilgisi olanların 0 212 317 46 00 numaralı telefondan konsolosluk görevlileriyle irtibata geçmesi ricasında bulundu.

Reklamlar