sera-etkisi.jpg

   Japonya, küresel ısınmayla mücadele için, sera etkisi yaratan karbondioksit gazını atmosfere vermek yerine yer altında depolamayı planlıyor.

   Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yetkilisi Masahiro Nishio, geçtiğimiz ay ortaya atıldığı ve halen üzerinde çalışılan plan dahilinde 2020’ye kadar yılda 200 milyon ton karbondioksidi gömmeyi amaçladıklarını söyledi. 

   Planla, fabrikalardan çıkan karbondioksidin alınarak sıvı hale dönüştürülmesi ve yer altında akiferlere, gaz yataklarına ya da kaya tabakaları arasına sıkıştırılması, böylece gazın havadan uzak tutulması öngörülüyor. 

   Ancak deprem ve benzeri yer hareketlerinin bir anda milyonlarca ton karbondioksidin açığa çıkmasına yol açabileceği için, projeyle ilgili güvenlik kaygılarının da giderilmesi gerekiyor. 

   Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişimi Kurulu, uygun bir şekilde depolandığında, karbondioksidin yüzde 99’unun bin yıl sorun çıkmadan yerinde kalabileceği tahmininde bulunuyor. 

   Nishio, atmosfere salınacak karbondioksidi toplayarak yer altına vermenin pahalı bir proje olduğunu, maliyetin ton başına 52 dolar olarak hesaplandığını belirterek, maliyeti düşürmeye çalıştıklarını söyledi. 
   Karbondioksidin yer altında depolanmasına en erken 2010’da başlanabilecek. Atmosfere karbondioksit verilmesinin önlenmesi, Japonya’nın öncelikleri arasında bulunuyor. Japonya, atmosfere yılda 1.3 milyar ton karbondioksit veriyor.

Reklamlar