yastik.JPG

   Japonlar, gözüne uyku girmeyenleri uyutabilmek için tavsiyede bulunan yastık geliştirdi. ”Uyku uzmanı” adı verilen yastık, uyuyanın hareketlerini analiz ederek tavsiyelerde bulunabiliyor.

   Yastığın tavsiyeleri, minyatür ekranında görünüyor. Baş ve vücut hareketlerini, yumuşak üretan köpükle kaplı yastıktaki alıcılar algılıyor. Yastığı üreten firmanın yöneticilerinden Naomi Adaçi’ye göre, ”birkaç gece iyi uyuyamazsanız, yastık size mesela şunu söyleyecek:

   Bu gece ılık duş alarak niçin gevşemeyi denemiyorsunuz?”

   Yöneticiye göre, yastık iyi uyuduğunuz birkaç geceden sonra ise sizi tebrik etmekten geri durmayacak: ”Tebrikler, iyi uyudunuz, böyle devam ediniz…”   Yastık, kaydettiği verileri iki hafta saklıyor. ”İnsan böylece alışkanlık ve davranışlarının bilincine varıp bunları değiştirebilir” diyen Adaçi, yastığın insanların kolayca uykuya dalması ve deliksiz uyuması amacıyla üretilmediğini, yastığın uyku alışkanlıklarını iyileştirmeye yönelik olduğunu anlattı. Şirket, yastığı eylülde piyasaya sürecek.   Japonlar, uykusuzluktan çok şikayetçi. Bir araştırmaya göre, uykusuzluk Japonya’da yılda 24 milyar avroluk üretim kaybına yol açıyor.AA

Reklamlar