Tokyo Teknoloji Enstitüsü bilim adamları bir koku kayıt cihazının üretimine başladılar. Alet örneğin yeni pişmiş bir kekin kokusunu kaydederek, istendiğinde “çalabilecek”.

   Sistem zehirsiz kimyasallarla çalışacak. Gelişmenin, özellikle de sanal alışveriş endüstrisinin işine yarayacağı sanılmakta. Bilgisayar karşısında örneğin bir parfüm seçen müşteri, kokusunu duyduktan sonra sipariş edecek. İlginç gelişme öte yandan, kan veya idrar kokusuna göre teşhis yapılabilmesi nedeniyle askeri tıbbın da ilgisini çekti deniyor New Scientist dergisindeki haberde.

   Bazı firmalar ise bilgisayar oyunlarını ya da televizyon şovlarını zenginleştirmek için aroma jeneratörleri üzerinde çalışıyor. Ancak Japon araştırma ekibinden Pambuk Somboon , bugüne kadar çok kısıtlı kokularla çalışabildiklerini söylüyor. Kokunun kaydedilmesi video kaydından daha zor. Video, kırmızı, yeşil ve mavi renklerle bir araya getirilirken, bir koku 347’yi aşkın koku sensörüyle oluşturulmakta.

    Bu nedenle de çok sayıda kimyasala ihtiyaç duyulmakta diyor bilim adamı. Somboon’un sistemi, 15 kimyasal alıcı mikroçipten yararlanıyor ve geniş bir koku koleksiyonundan koku seçen elektronik burun gibi işliyor. Bu sensörler daha sonra 96 kimyasaldan dijital bir reçete hazırlıyorlar ve bunlar kokuya göre yeniden karıştırılmakta. Bir koku “çalınacağı” zaman muhtelif içerikler karıştırıldıktan sonra ısıtılıp, buharlaştırılıyor. Bugüne kadarki testlerde portakal, limon, elma, muz ve kavun kokuları başarıyla kaydedilebilmiş.

Reklamlar