2zengin.jpg

En zengin ikinci Japon öldü, şirketinin hisseleri yükseldi

   Japonya’nın en zengin işadamlarndanYasua Takei, 76 yaşında hayatını kaybetti. Tokyo merkezli tüketici kredi şirketi Takefuji’nin kurucusu olan Takei, 5.6 milyar dolarlık servetiyle Japonya’nın en zengin ikinci kişisi olarak tanınıyordu.  

    Japonya’nın en zengin kişisi ise 7 milyar dolarlık bir serveti bulunan Softbank kurucusu Masayoshi Son olarak biliniyor.

   Akciğer yetmezliğinden öldüğü bildirilen Takei, 2004’te şirketi aleyhine haber yazan bir gazetecinin telefonlarını dinletmekten mahkum olunca emekli olmuştu.   Dinleme skandalının açığa çıkmasından sonra açılan davada 3 yıl hapse mahkûm edilen Takei’nin cezası tecil edilmişti.

   Takie’nin ölümünün ardından şirketinin hisseleri Tokyo Borsası’nda yüzde 5.3 oranında değer kazandı.   Hisselerdeki artışın yatırımcıların Takei’den sonra şirketinin başka bir firma tarafından satın alınacağı beklentisi içinde olması nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.    1930 doğumlu olan Takie, şirketini 1966 yılında Tokyo’da kurmuştu. Şirketin geçen yıl yaptığı ciro ise 405 milyon dolar civarındaydı.

Reklamlar