ntt.jpg

lancable.jpg Japonlar, dünyanın en büyük genişbant ülkesi haline geldiler. Motorola’nın Tokyo’nun tamamını içine alan WiMax networkünü duyurmasından sonra, şimdi de, hem Nippon Telegraph gem de telephone Corp isimli 2 ISS, 36 $ fiyatla evlere 1 GBps’lik erişim satmaya başladılar.   

   Japonlar artık evlerinde 1 GBps hızla fiberoptik hatlar üzerinden bağlanabilecekler. Önce Motorola, Tokya çevresini içine alan WiMax (Türk TK’sı daha yönetmeliği çıkarmadı, bir şeyler bekliyor ama ne?) şebekesini duyurdu. Arkasından da, 2 farklı ISS firma yani Nippon Telegraph ve Telephone Corp. fiber-optik hatlar üzerinden (ADSL’de bakır hatlar var) 1 GBps geniş bant erişimini evlere 36 $/ay fiyatla sunmaya başladılar. Bu çılgın hatla, evlerden tam zamanlı film seyretmek mümkün.   

   Böylece Japonya da, Fransa ve Hong-Kong’dan sonraki 3.büyük genişbant sunabilen ülke haline geldi. Gerçi Fransa’da yüksek hızlı erişime 90 $ gibi yüksek fiyatlar var ama Orange’ın 2007 balında 2,5 Gbps hızı evlere sunması bekleniyor.  

   Ancak genişbantın bu kadar yükselmesinin tatsız yanları da yok değil. Hem Japonya’da hem de Fransa’da ülke çapındaki networklerin zorlandığı görülüyor. Japon Bilişim ve Haberleşme Bakanlığı geçen yıl sonunda çok yoğun bir günde bazı internet trafik değişim noktalarında, 158 Gbps’i gördüklerini iletiyor. Bu rakamın 2004’deki rakamın 3 katı ve 2003’deki rakamın da 6 katı olduğu not ediliyor.   

   Bakalım Japon deneyimi dünyaya nasıl bir durum gösterecek.

Reklamlar