inamoto_1.jpg

  Galatasaray’a, transferin son gününde gelen ve Türk futbol tarihindeki ilk Japon futbolcu olan Junichi İnamoto, önemli açıklamalar yaptı. Türkiye’ye geliş nedenini, futbol karakterini ve taraftarlardan neler beklediğini açık açık anlatan İnamoto, saha dışında da kendine bir hedef seçti. Üç yabancı dil bildiğini söyleyen Japon yıldız, en kısa sürede Türkçe’yi de öğreneceğini ifade etti. İşte içinde Arsenal’i de barındıran İngiltere macerasından sonra Türkiye’ye gelen Junichi İnamoto’dan çarpıcı açıklamalar:

* Son dakika transferi senin için de sürpriz oldu mu?

– Galatasaray’ın en az üç aydır peşimde olduğunu biliyordum. Şartlar oluşmadığı için gecikti. Bu transfere hep sıcak baktım. Ama transferler, kulüpler ve futbolcunun menfaatleri ortak noktada buluşunca gerçekleşiyor. Transferin ilk dakikası ya da son dakikası olmaz. Ben Galatasaray’a geldiğim için mutluyum. Sıcak ve samimi bir ortam buldum. Bu, yeni transfer olan bir futbolcu için gerçekten de önemli bir ayrıntıdır.

* Galatasaray’da artık kriz haline gelen ön libero sorununa çözüm olabilecek misin?

– Ben futbola aşığım. Futbolun dili birdir. Savaşmayı severim, tekmeye kafamı uzatırım. Sahaya çıkınca insanlar buna şahit olacak. Galatasaray’daki ön libero krizi benim gelmemle bitmiştir. Çünkü kendime güveniyorum. Galatasaray taraftarlarının benden çok şey beklediğini bilmek, üzerimde ciddi baskı oluşturacaktır. Ama ben bunlara hazırım. Ben her şeyden önce Galatasaray’da oynuyor olmanın gururunu sahaya yansıtmaya çalışacağım.

*Bordeaux maçı için 53 Japon gazetecinin akredite talebinde bulunmasına ne diyorsun?

– Benim gelişimle birlikte birçok Japon turist ve medya görevlisi Galatasaray maçlarını izlemek için özel çaba harcayacaktır. Japon turistler tarihi eserler için İstanbul’a zaten geliyorlardı. Şimdi gelmeleri için bir neden daha var. Özellikle Fenerbahçe ile oynanacak derbi için, ciddi bir Japon akını olacak.

* Genelde sözleşmeler 3 yıllık yapılır. Seninki 1+1 senelik. Bunu sen mi talep ettin?

– Karşılıklı bir talep geldi. Bu röportajı bir kenarda tutun. Çünkü önümüzdeki sezon her iki taraf da sözleşmeyi uzatmak isteyecek.

* Galatasaray taraftarını tanıyor musun?

– Galatasaray taraftarının dünyaca ünlü olduğunu biliyorum. Onlar için sahada en iyi performansımı sergileyeceğim.

* Türkçe öğrenmeye çalışıyor musun?


– Saha içinde Türkçe konuşmak mecburiyetindeyim. Şu anda “Merhaba, nasılsın, iyiyim, teşekkür ederim” gibi sözleri ezberledim. Sözlüğümü yanımdan ayırmıyorum. Bir aylık profesyonel ders almak için de çabam olacak. Üç yabancı dil biliyorum. Listeme en kısa sürede Türkçe’yi de ekleyeceğim.

Reklamlar