Japon dostlar 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden bu yana her yıl depremde ailelerini kaybeden öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmaya devam ediyor. Hyogo-Türkiye Dostluk fonu Düzce’de 130 ilköğretim okulu öğrencisine burs veriyor.     Hyogo-Türkiye Dostluk fonu üyeleri dün Düzce’ye geldiler. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde ailelerini kaybeden ilköğretim öğrencilerine burs veren fon temsilcileri Ticaret Lisesi toplantı salonunda hem burs alan öğrenciler, hem de öğrenci velileri ile 09-12.00 saatleri arasında biraraya geldiler.

   17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde ailelerini kaybeden öğrencilere burs veren Japon dostluk heyeti üyeleri her yıl Düzce’ye gelip öğrencilerle görüşüyorlar. Düzce dışında Adapazarı, İzmit, Yalova gibi illerdeki öğrencilere de burs veren dostluk fonunun Düzce ziyaretinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden görevli Elçin Ertaş, Türk-Japon Vakfı’nda görevli Engin Güller ve Zekeriya Kuşçuoğlu bulundu.

   Birbirlerini hiç tanımayan ama aynı acıları paylaşan Türk ve Japon halkları arasında bir dostluk köprüsü kurmak üzere önemli bir adım olarak değerlendirilen “Hyogo-Türkiye Dostluk Fonu” Düzce’deki 130 ilköğretim öğrencisine burs veriyor. Bölge bazında ise 690 öğrenci burs imkanından faydalanıyor.

   1999 depremlerinde annesini, babasını veya her ikisini de yitirmiş, ilköğretimde okuyan ve maddi durumu yetersiz öğrencilere verilen bursların miktarları ise aylık olarak 25-35 YTL arasında değişiyor.    

 

   Düzce’ye gelerek bursiyer öğrenciler ve velileri ile görüşmelerde bulunan Ortadoğu Teknik Üniversitesi görevlisi Elçin Ertaş, başvuruların her yıl arttığını söyledi. Eylül-Ekim-Kasım-Aralık-Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs ve Haziran aylarında ilköğretim okulu öğrencilerinin adına açılan banka hesabına para yatırıldığını kaydeden Ertaş;” Biz her yıl deprem geçirmiş bölgelere yeni başvuruları
kabul etmek ve önceki başvurlarda sorun olup olmadığının tespiti için geliyoruz. Amaç paranın öğrenciye ulaşmasını sağlamak.

Reklamlar