prens-ve-prenses.jpg

   Japon kraliyet ailesini uzun süredir meşgul eden veliaht krizi, Prenses Kiko’nun beklendiği gibi sağlıklı bir erkek bebek doğurmasıyla çözüldü. İmparatorun küçük oğlu Prens Akişino’nun 39 yaşındaki eşi Prenses Kiko’nun sezaryenle dünyaya getirdiği bebek, 2.5 kilogram ağırlığında, anne ve bebeğin sağlık durumları iyi. Yeni veliaht, 1965 yılında doğan babası Prens Akişino’dan sonra, kraliyet ailesinin ilk erkek üyesi.

   Kraliyet ailesi Prenses Kiko’nun bebeğinin cinsiyetini hamilelik süresi boyunca gizli tutmuş, Japon basını aylar boyunca konu üzerine spekülasyon yapmıştı. Bebeğin karşılaştığı ilk imparatorluk ritüeli, büyükbabası İmparator Akihito’nun torununa sembolik olarak 26 santimetrelik koruyucu bir kılıç sunması oldu. Bir hafta içinde isim konulması planlanan bebek, amcası ve babasından sonra tahtın üçüncü sıradaki vârisi konumunda.

 

   40 yıl sonra gelen erkek veliaht, Japon kraliyet geleneğindeki tarihi bir değişikliğe de son anda engel oldu. Uzun süre erkek bebek dünyaya gelmemesi, ülkede kız çocuklarına da veliahtlık yolunun açılması konusundaki tartışmaları alevlendirmişti. Başbakan Junichiro Koizumi, kızların da veliaht olması konusunda yasa değişikliği yapılmasını önererek, Prens Akişino ve Prenses Kiko’nun kızlarının taç giyebilmesinin önünü açmayı gündeme getirmişti. Ancak ülkedeki muhafazakârların baskıları ve prensesin hamile olduğu haberinin gelmesiyle Koizumi, reform önerisini geri çekmişti.

   Veliahtlık sırasına kız çocuklarının da alınmasını eleştiren hükümetin muhafazakâr kanadı, şimdilik yeni prensin doğumunu kutlamaları gerektiğini, reform tartışmalarınınsa serinkanlı bir şekilde yapılması gerektiğini savunuyor. Öte yandan, tahta geçiş hakkını sadece erkek çocuklara tanıyan Japonya’da bir gün tekrar erkek çocuk krizinin gündeme gelebileceği konusunda uyaranlar da var.

   Japon halkı ise bebeğin gelişini kutlamak için sokaklara döküldü. Birçok Japon kadın ailenin diğer gelini Prenses Masako’nun, kızı Aiko aynı sıkıntıları yaşamak zorunda kalmayacağı için rahatlamış olduğunu düşünüyor. Japon imparatorları, Prens Akihito’nun babası Hirohito’nun 2. Dünya Savaşı yenilgisinin ardından tanrısal özelliklerinden vazgeçmesinden beri ilahi konumda değil. Ancak monarşi ülkede hâlâ üst düzey önem taşıyor.

   Dünyada sembolik olarak yaşayan monarşilerde taht hâlâ erkeklere tanınan bir ayrıcalık.

 (Reuters, afp, aa) 

Reklamlar