koizumi-ve-abe.jpg

  

   Japonya’da pasifist anayasayı değiştirmeye yeminli Abe, iktidar partisinin lideri seçildi. Abe, Koizumi’nin yerine başbakan olacak.

   Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti, 30 Eylül’de emekliye ayrılan Başbakan Juniçiro Koizumi’nin yerine pasifist anayasayı militarize etmeye yeminli Şinzo Abe’yi lider seçerek başbakan olmasının yolunu açtı. Koizumi’nin sağ kolu olup milliyetçi-muhafazakâr çizgisiyle tanınan Abe, dünkü oylamada 702 delege ve vekilden 464’ünün oyuyla 51 yıldır ülkeyi yöneten LDP’nin başkanlığına seçildi. Abe’nin rakipleri Dışişleri Bakanı Taro Aso oyların 136’sını, Maliye Bakanı Sadakazu Tanigaki 102’sini aldı. LDP parlamentoda çoğunluğa sahip olduğundan, 26 Eylül’de yapılacak oylamayla Abe’nin başbakanlığa seçilmesi bekleniyor.

   2. Dünya Savaşı’nı görmemiş ilk Japon başbakanı olarak bugün 52’nci yaşına basan Abe, 1947’de ABD’nin dayattığı pasifist anayasanın değiştirilmesini, okullarda vatanseverliğin işlenmesi, Koizumi’nin Tokyo’daki savaş tapınağını ziyaret ederek sinirlerini bozduğu Çin ve Güney Kore’yle ilişkileri düzeltmeyi vaat ediyor. Abe ayrıca ‘terörle savaş’ta ABD’yle güçbirliğini artırmayı, bu çerçevede Afganistan’daki güçlere Hint Okyanusu’nda sağladıkları lojistik desteği genişletmeyi hedefliyor. Abe, daha milliyetçi damarına karşın selefinin aksine tapınak ziyaretini gizlice yapacağını söylüyor. Haziranda Kuzey Kore’nin nükleer tehdidine karşı ‘önleyici saldırı’ tezini ortaya atıp komşularını şoke eden Abe, lider olarak ilk basın toplantısında “Terörle savaş sürerken, biz de rolümüzü güçlü oynamalıyız” mesajı verdi. Koizumi, Irak’a asker göndererek ABD ile ittifakını pekiştirmişti.   

   Abe aileden politikacı. Dedesi Nobusuke, 2. Dünya Savaşı döneminde Dışişleri bakanı iken işgalci ABD tarafından ‘savaş suçlusu’ olarak hapse atılmış ancak yargılanmadan serbest bırakılmış, daha sonra da ABD ile ittifak kurmak için komünistlere karşı savaşıp başbakan olmuştu. Abe, dışişleri bakanıyken adı bir skandala karışınca başbakanlık emeline kavuşamayan ve 1991’de kanserden ölen Şintaro Abe’nin de oğlu. Elinde gitarıyla ABD Başkanı George W. Bush’un yanında poz veren ve ünlü oyuncu Richard Gere’e benzetilen Koizumi’nin aksine Abe daha resmi bir duruşa sahip.  

Reklamlar