murataboy1.jpg

Japon Murata firmasından bisiklet sürebilen robot

Murata firması robotu Salı günü Tokyo nun dışındaki Makuhari Messe adındaki Fuar ve Teşhir yerinde gösterime sundu. 50 cm boyunda ve 5 kilo ağırlığındaki robotun adının Murata Boy olduğu bildirildi.

Videosunu seyretmek isterseniz buraya tıklayın… www.youtube.com/watch?v=Xozb4wBPqww

Murata firması bundan önce de 1990 yılında yine böyle bir robot yapmıştı fakat o zamanki robot şimdikinden epey eksikti, bisikleti sürmesine sürüyordu fakat düşmeden durmasını beceremiyordu. Murata Boy ise oldukça maharetli, hatta hafif eğik bir zeminde bile yukarı doğru pedal çevirebiliyor.

Mühendislerden Shigeki Fukunaga nın dediğine bakılırsa bisiklet süren robotun üretiminde en zorlandıkları nokta robotun hareket halindeki dengesini kaybetmemesi imiş. Robotun dengesi özel sensorlar yardımıyla sağlanıyor. Bu sayede bizim Murata Boy robot saniyede yaklaşık 76cm yol gidebiliyor. Robot tıpkı bir insan gibi bisiklet sürüyor, hatta çoğumuzun belki yapamıyacağı geriye doğru sürme konusunda bile oldukça usta.

Sensor ve elektronik parçalar üreten Murata firması, bu yılın sonlarına doğru yeni gelişmelerle destekledikleri Murata boy adlı robot için TV de özel tanıtım yapacaklarını açıkladılar. Daha fazla bilgi almak isteyenler için Murata Boy un internet sitesi:

www.murataboy.com

Reklamlar