tokyo.jpg 

Japon Merkez Bankası, arazi ve konut fiyatlarını temel ekonomik gösterge olarak takip etmeye başladı.

Her geçen gün önemi artan gayrimenkul ve inşaat sektörü gelişmiş ülkelerin ekonomilerine yön vermeye başlayınca, merkez bankaları da konut fiyatlarını yakın takibe aldı.
Japon Merkez Bankası Başkanı Toshihiko Fukui, Tokyo’da konut fiyatlarının bazı bölgelerde yüzde 46 artmasından sonra temel ekonomik makro göstergeler arasına konut fiyatlarını da aldıklarını ve incelediklerini söyledi.
Konut fiyatlarındaki artışın acil bir faiz artırımı anlamına gelmediğini belirten Fukui, 2006 yılında ticari arazi fiyatlarında ise yüzde 8.9’luk bir artış yaşandığını ifade etti.
Uzmanlar, Tokyo, Osaka ve Nagoya gibi büyük şehirlerde ticari arazi fiyatlarının artarken, özellikle konut fiyatlarındaki artışın son 16 yılda ilk kez olduğunu vurguluyor.
Fukui, ayrıca arazi fiyatlarındaki iyileşmenin gelişmekte olan ekonomiyi yansıttığına da işaret etti.

Faizlerin yüzde 0.5 ile seyretmesinin konut ve arazi fiyatlarını ateşleyeceğini düşünen Japon Merkez Bankası yöneticileri ise faizlerin yılın ilk yarısında artabileceğini öngörüyor.
Credit Suisse Tokyo Başekonomisti Hiromichi Shirakawa, konut fiyatlarının Tokyo dışında da artmaya başladığını ve bu durumun Japon Merkez Bankası’nı temmuz ayından önce faiz artırımına zorlayacağını kaydetti.
Morgan Stanley Japan Başekonomisti Takehiro Sato, fiyatların bazı bölgelerde tavan yaptığına dikkat çekerek, buralardaki arazi fiyatlarının artışı için sınırlı bir marj kaldığını söyledi.

Reklamlar