jpbasin.jpg

Japon medyası başta Asahi, Mainichi ve Sankei gazeteleri olmak üzere Ankara’da Cuma günü gelişen cumhurbaşkanlığı seçimini çok yakından izliyorlar.
Hemen hemen bütün medya cumartesi ve pazar günleri hafta sonu baskısı olmasına rağmen Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı seçimine özel yer verdiler.
Cumhurbaskanlığı seçimindeki tüm detaylar kamuoyuna duyuruldu.
Medyada en net inceleme 29 Nisan 2007 tarihli Asahi gazetesinden geldi.
Gazete dünya kamuoyunun Genelkurmay Başkanığı’nın açıklamalarını yersiz ve zamansız bulduğunu yazdı.
Makale’nin en önemli cümlesi “Türk Silahli Kuvvetleri’nin Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalmak prensibi çok doğal, ancak AKP hükümeti 2002 yılından itibaren AB sürecinde ortaya koymuş olduğu yapısal reform ve politikaları ile laik cumhuriyete ne kadar bğlı olduğunu teyid etmistir” ifadesi idi.
Dünya artık Türk ekonomisine ve demokratik hukuk devletine inanmaktadır.
Honda Turkiye CEO’su Sawai: “Japonlar diğer ülkelerdeki fabrikalarını kapatıp Türkiye’ye gelmeye hazırlanmaktadır.
Şu anda Honda cebinde 250 milyon dolarla Türkiye’ye yatırım yapmak için seçimleri izlemektedir.
Türkiyedeki 30.000 adet oto üretim kapasitesini 100.000 adete çıkarma kararını vermiş durumdadır“ diyor.
Toyota Turkiye CEO’su Kobayashi “Toyota’nın Türkiye’ye toplam yatırımının 1 milyar Euro’ya ulaşmasının sevincini Türk kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyorum“ diyor.
Japon uluslararasi stratejistlere göre, Türkiye ile Japonya arasindaki ikili ilişkiler tarihte hep Türkiye’de merkez sağ partiler iktidarda iken ilerlemiş.
1958 yılında Adnan Menderes Japonya’yi ziyaret eden ilk Başbakanımızdır.
Türkiye ile Japonya arasinda vize muafiyeti de yine Menderes zamanındadır.
Yine ilginçtir ki Japonya’yı ziyaret eden ikinci başbakanımız 1985 yılında merhum Turgut Özaldır.
Kendisi Turk-Japon İş Konseyini kurmuş, Japon sarayına Türk tarihindeki en yakin Türk devlet adamı unvani ile geçmiştir.
Japonlar Özal döneminde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü inşaatına 610 Milyon dolar kredi vermişler, Toyota-Sabancı ortaklığı kurulmuştur.
2003 yılında Sayın Abdullah Gül ve 2004 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan Japonya ziyareti gerçeklestirmişler ve Marmaray projesi gündeme gelmiştir.
JBIC Japon Uluslararası Yardımlaşma Bankası Marmaray Projesine 950 Milyon dolar, 40 yıl vadeli, 0.75% sabit faizle, 10 yıl geri ödemesiz kredi vermiştir.
Bu kredi Japonlar’ın dünyada herhangi bir ülkeye tek kalemde bu kadar düsük faizle verdiği ilk ve en yüksek tutarlı kredidir.
Japonlar kesinlikle siyasi kriz istemiyor ve AKP iktidarini çok yetkin buluyor..

www.dost.jp

Reklamlar