fujidua.jpg 

Dün Japonya’nın ünlü Fuji dağının eteklerinde çok güzel bir organizasyon vardı.
” Barış için dua senfonisi ” adında bütün dünya dinlerini dua etmek için biraraya getiren müthiş bir etkinliğe tanık olduk.
Bu yıl üçüncüsü tertip edilen kısa adıyla SOPP (Symphony of Peace Prayers) yüze yakın katılımcı ve onbinin üzerinde seyirciyle görülmeye değer bir manzara olarak tarihten güzel bir levha olarak hafızalara kazınıyordu.
Atmosferden çok etkilendiğimi söylemeliyim. Bu kadar insanı hem de bu kadar değişik din, kültür ve anlayışta insanı biraraya getirmek ve bunu herhangi bir çıkar olmaksızın sırf dünya barışı ve insanlığın mutluluğu için ortak dua etmek için biraraya getirmek nerden bakılsa takdire şayan bir olaydır diye düşünüyorum.
Dün bir bahar havası vardı. Bu bahar havasını daha da güzel kılan ise insanların arasındaki atmosferdi.
Çevremdeki insanları çok dikkatle inceleme fırsatı buldum. Dünyanın çeşitli memleketlerinden gelmişlerdi. Meksika, Çin, Pakistan ve Afrika gibi birbirine maddeten çok uzak ülkenin insanlarını buraya getiren ortak his insanlık için dua etme hissi idi.
Zaman zaman onbini aşan insan topluluğunun içlerine karışarak onlarla birlikte oturup sohbet etme fırsatımızda oldu.
Herkes birbirini tebessüm ederek karşılıyor hep güzel hisler meydanda dolaşıyordu. İnsanlık adına örnek davranışların gösterildiği bir gün yaşamış olduk.
Büyükçe bir sahnenin bulunduğu meydana dinlerin mensupları onbinlerin alkışları arasında geliyor ve yine alkışlarla ayrılıyorlardı.
Sırasıyla budist, hristiyan, müslüman ve diğer din temsilcileri sahneye çıkıyor dualarını ediyorlardı.
İşin daha da heyecan verici kısmı onbinin üzerindeki insanın kendilerine dağıtılan kitapçıklardan bu dualara hepbirağızdan eşlik etmesiydi.
Bir anda büyük bir ağız olup o koca meydan değişik dillerde dua ediyor gibiydi. Bu etkinliğe Tokyo Camii adına katılan Ensari Yentürk Hoca ilk önce güzel bir aşir okudu.
Daha sonra japonca olarak çok etkileyici bir dua yaptı.
Onbinin üzerindeki topluluk duaya eşlik etti. Etrafıma baktığımda insanların bir kısmı duayı tekrar ederken kafalarını aşağı yukarı sallayıp tasdik emareleri gösteriyorlardı. Çok etkilendikleri yüz ifadelerinden de belli oluyord zaten.
Bu dualardan sonra, bütün dünya bayraklarının taşındığı bir geçit vardı ki görülmeye değerdi doğrusu.
Alkışlar arasında Fuji dağının rüzgarlarıyla bayraklar dahi sanki aynı tarafa doğru dalgalanıyor ve bu halleriyle insanlığa birlik mesajı veriyorlardı.
Son olarak bütün dünya dillerinde barış mesajlarını elimizdeki kitaplardan takip ederek hepbirlikte okuduk.
Ayrı ayrı diller ve şiveler ortak olan ise verdiği mesajtı : ” DÜNYA’DA BARIŞ SONSUZA KADAR SÜRSÜN “.

Fuji Dağından N.Durmaz

www.dost.jp
 

Reklamlar